İstanbul Ofis Tel:(0212)3356425​-05395400914
İstanbul Ofis Tel:(0212)3356425​-05395400914
İzmir Ofis Tel: (0232) 483 35 36 - 0530 700 03 55

Ukraine

Ukrayna

 

1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Ukrayna, parlementer yapıya sahip bir cumhuriyettir. Otorite, başkan ve yargı arasında bölüşülmüştür. Siyasi yaşam pek çok siyasi parti tarafından şekillendirilmektedir. Ülke 1997’de düzenlenen anayasaya göre yönetilmektedir. Ukrayna eğitim alanında şu an 100’ün üzeinde ülkeyle işbirliği içerisindedir. Ukrayna Eğitim ve Bilim Bakanlığı bu ülkelerle sadece hükümetler düzeriynde değil ilgili bakanlıklar düzeyinde de iş birliği içerisindedir.Yüksek eğitim standardı , eğitim maliyetlerinin çok düşük olması, yaşam maliyetlerinin çok düşük olması yabancı öğrencilerin Ukrayna’yı tercih etmelerindeki en önemli etkenleri olarak sıralanabilir.

Barinma

Uluslar arası öğrenciler üniversite yurtlarında kalırlar. Çeşitli tipte yurtlar mevcuttur. Ukraynalı aileler yanında yaşamak veya ev kiralamak da mümkündür.

Para

Ulusal para birimi Hryvnia (UHR)’dir.Üniversitelerin çoğu kendi öğrencileri için internet erişim olanağı sunmaktadır. Ayrıca bir çok internet cafe de bulunmaktadır

Saglık Hizmetleri

Devlet Üniversitelerinin çoğu, üniversite hastanelerinde ücretsiz sağlık hizmeti sağlamaktadır. Öğrenciler ayrıca sağlık hizmetleri ücretli olan devlet ve özel hastanelere de gidebilir. Ambulans hizmeti ücretsizdir.

İklim

İklim, çoğunlukla karasal iklimdir. Ortalama sıcaklıklar Ocak ayında 1°C, Kasım ayında +5°C, Temmuz ayında +22°C’dir.

Kiev’e 36 km uzaklıkta olan Borispol uluslar arası havaalanı, Ülkenin hava giriş kapısıdır. Havaalanından Kiev’e ulaşmak için taksi tutabilir, transfer otobüsüne veya otobüse binebilirsiniz. Üniversitedeki havaalanı transfer hizmetini de isteyebilirsiniz.

Yeme-İcme

Ukrayna farklı yemek pişirme gelenekleriyle birlikte büyük bir tarım ülkesidir. Çeşitli besin maddeleri marketlerden, süpermarketlerden, tarım ürünleri satan marketlerden satın alabilirsiniz. Kafeteryalar, restoranlar ve fast food restoranları çeşitli yemekler sunmaktadır. Hindistan ve Pakistan tarzı karavana da bulunur.